terhesgondozas-vizsgalatok_pic3

Miért fontosak a terhesgondozás vizsgálatok

Terhesgondozás vizsgálatok – avagy a terhesgondozás fontossága

A terhesség egy nagyon fontos pillanat az ember életében. Amikor egy nő megérik az anyaságra és kifejlődik benne az élet, nem csak egy csodás pillanatot és egy leendő felelősséget él meg az ember. Nagyon sok különféle dologgal is jár a várandósság.A terhesgondozás kötelező vizsgálatok sokaságával jár, melyek elvégzésével figyelemmel lehet követni a fejlődő magzatot, hogy egy egészséges élet fejlődhessen ki a kismamában. A terhesgondozás vizsgálatok szempontjából is kiemelkedően fontos, hiszen a vizsgálatokkal szemmel tarthatjuk a kismama és a magzat egészségét is.

A terhesgondozás vizsgálatok célja

Amennyiben a menstruáció elmaradt a nő számára a szokásostól eltérően és a terhességi teszt pozitív jelzést ad ki, akkor a következő lépés szerint ultrahang vizsgálattal állapítható meg a terhesség pontos időszaka és elhelyezkedése is. Az orvos által kiadott ultrahang lelet egyben hivatalos igazolás is, amellyel a lakóhely szerint területileg illetékes védőnőnél kell jelentkeznie a várandós nőnek a terhes állományba vételre. A védőnő kiállítja a kiskönyvet és megtörténik az első teljes laborvizsgálat is. Ez háziorvossal konzultálva történik- vércsoport, ellenanyag, vérkép, vizelet, nagyrutin, INR, VDRL vizsgálatok kerülnek elvégzésre.

terhesgondozas-vizsgalatok_pic1

A terhesgondozásnak az a célja, hogy a várandós nő egészségi állapotát és a fejlődő magzatot ellenőrizzék és az egészségüknek esetleges romlását megelőzzék.
Feladata mindemellett az, hogy az élettani (vagy egészséges), a fokozott kockázattal járó (vagy veszélyeztetett) és a szövődményes (vagy kóros) terhességeket az egész terhesség alatt, rendeletekben és szakmai protokollokban leírt eljárások segítségével, folyamatosan elkülönítse és megfigyelés alatt tartsa a kismama és a magzat érdekében. Az elkülönített terhességek észlelése és ellátása ugyanis más fajta módon történik.
A terhesgondozás további feladata, hogy tanácsokat adjon a leendő anyukáknak, és felkészítse őket a szülésre.
A terhesgondozás kötelező vizsgálatok sorával is jár.

A terhesség kimutatása része a terhesgondozás vizsgálatok segítségével

A terhesség kilenc hónapját szokás három harmadra, vagy éppenséggel úgynevezett trimeszterre bontani. Az első harmad az 1-12. hét eseményeit foglalja magába. Ebben az időszakban a legelső „vizsgálatnak” az otthon elvégzett terhességi tesztet lehet nevezni: a vérzés várt napjának késése esetén a teszt a reggeli első vizeletből végezhető el. Alapja, hogy a méhbe beágyazódott embrió kezdetleges méhlepénye termel egy bizonyos HCG-nek nevezett hormont, melynek emelkedett mennyiségben való jelenléte a terhességi gyorsteszt segítségével kimutatható.

A terhesgondozás vizsgálatok sűrűjének közül az első tényleges vizsgálatra általában 5-7 hetesen kerül sor. Ilyenkor az első nőgyógyászati vizsgálatot végzik és a végső bizonyosságot adó hüvelyi ultrahang vizsgálat történik. Amennyiben az ultrahang vizsgálatot nem a szülész-nőgyógyász szakorvos végzi, a lelettel még őt is újra fel kell keresni a teljes bizonyosság érdekében. A konzultáció végén a kismama megkapja a következő a nőgyógyászati megbeszélés időpontját is. Igazolt terhesség esetén a következő lépés a védőnővel történő kapcsolatfelvétel. Az első találkozás alkalmával a leendő anyuka megkapja az úgynevezett terhesgondozási kiskönyvet, mely tartalmazza a várandóssága alatt rá váró vizsgálatok eredményeinek szóló részleteket, valamint ide írja a rendszeresen mérendő paramétereket a védőnő, és sok esetben a nőgyógyász is. Ez az a dokumentum, amelyet innentől kezdve érdemes a várandósnak mindig magánál tartania. A rendszeresen mérendő paraméterek közé tartozik például a haskörfogat és a testsúly, továbbá pedig a vérnyomás rendszeres mérése sem maradhat el.

Az első trimeszterben alapvetően szükséges még egy laboratóriumi vizsgálat (vér- és vizelet-mintavétel), melyből a vérkép, a vércsoport, vérkémiai adatokat, és bizonyos fertőzésekkel szembeni védettség, illetve az akut fertőzés fennállásának megvizsgálása történik.

Körülbelül a 11-13. héten történik az első, genetikai jellegű szűrő ultrahangvizsgálat. Ez kötelező és egyben ingyenes is.

Az első trimeszter vége felé, de akár a második trimeszter elején is lehetséges, de mindenképpen el kell még végeztetni egy belgyógyászati vizsgálatot akkor is, ha a kismamának korábban semmiféle ilyen jellegű megbetegedése nem volt. Ennek során a rutin fizikális vizsgálat mellett a kórelőzmény felvétele, valamint EKG-vizsgálat, vérnyomásmérés történik. 
A várandósság második harmadában havonta egy alkalommal történik a védőnővel való találkozás, megbeszélés. Ennek során vérnyomás, pulzusszám, haskörfogat, testsúly, valamint a vizelet általános vizsgálata történik.  A 18-20. héten történik a magzat második szűrő jellegű ultrahangvizsgálata.

terhesgondozas-vizsgalatok_pic2

A második trimeszterben, kb. 24-26. hét során kerül sor az édesanyákra váró úgynevezett cukorterheléses vizsgálatra. 

Terhesgondozás vizsgálatok a szülés előtt

Innentől kezdve igencsak felgyorsulnak az események, sűrűsödnek a leendő anyukára váró vizsgálatok is. Általában a terhesség vége felé a védőnői látogatások kéthetente válnak esedékessé. Ezt követően a 30-32. héten ismét egy ultrahangvizsgálat vár a leendő anyukákra: ennek során a fejlődő magzat méreteit, a magzatvíz mennyiségét, a méhlepény működését, áramlását, és néhány egyéb, fontos paramétert vizsgálják meg a kismamánál. A 36-40. hét után hetente CTG vizsgálat fog következni.

Ugyan aterhesgondozás kötelező vizsgálatok hosszú sorával jár, de ezek mind kellenek ahhoz, hogy biztosak lehessünk abban, hogy a magzat egészséges. vagy időben észrevehessék az orvosok az esetlegesen megjelenő problémákat a magzatnál. Ha a leendő anyuka a gyermekvállalás mellett szándékozik dönteni, érdemes ezeket szem előtt tartania, mennyi feladattal is jár az anyaság, már a születést megelőző pillanatokban is.