véralkoholszint kalkulátor1_2

A véralkoholszint hatásai különböző szinteken

A véralkoholszint fogalmának tisztázása

A véralkoholszint az ember vérében lévő alkohol mennyiségét, annak a vérhez viszonyított arányát takarja. Értékét ezrelékben szokás megadni, ami annyit jelent, hogy ha egy liter vérben egy milliliter alkohol található (melynek súlya körülbelül 0,8 gramm), az az egy ezreléknyi szint. Az emberi testben átlagosan öt liter vér kering, tehát az egy ezrelékes véralkoholszint öt milliliter alkoholt feltételez, amelynek súlya nagyjából négy gramm.

A véralkoholszintünk körülbelüli értéke kiszámolható, mindössze négy adat ismeretével: mennyi italt fogyasztottunk, az hány térfogatszázalékos, mi a pontos testsúlyunk, illetve a 0,8-as szorzó, ami az alkohol súlya. Az elfogyasztott alkohol deciliterben megadott mennyiségét meg kell szorozni a térfogatszázalékkal és 0,8-al, majd a kapott értéket el kell osztani a testsúlyunk kilogrammban vett értékével.

véralkoholszint kalkulátor1_1

A példához vegyünk egy 70 kilós embert, aki megivott fél liter sört. A sör 4 térfogatszázalékos. Az öt decilitert megszorozzuk néggyel, majd 0,8-al, így 16-ot kapunk, vagyis 16 gramm alkohol került a szervezetbe. Ezt elosztjuk 70-el, és az eredmény az, hogy 0,2 ezrelék a véralkoholszint.

Fontos leszögezni, hogy a véralkoholszint nem az elfogyasztott alkohol mennyisége a vérben, hanem a tiszta etil-alkoholé, ami a véráramba kerül. Szemléltetésül vegyük a fenti sört, mind az öt decilitert. Ez 16 gramm etil-alkoholt juttat a véráramba, ami (0,8-al osztva) 20 millilitert jelent. Vagyis fél liter sörből mindössze 20 milliliter etil-alkohol érkezik a szervezetbe.

A véralkoholszint emelkedésének esete

Az alkohol, a bevitt mennyiségtől függően, kisebb-nagyobb károkat képes okozni a fogyasztó szervezetében és környezetében is. A következőkben áttekintjük azt a hat lépcsőfokot, amelyeket az italozás szempontjából megkülönböztetünk. Fontos, hogy a tünetek egyénenként eltérnek, valakinél már kevesebb alkohol fogyasztásakor is súlyosabb reakciók lépnek fel, így a megadott értékek tágabb intervallumokat alkotnak.

Az első a tiszta tudatállapot, amikor a véralkoholszint nulla és 0,5 ezrelék között van. Ezt igazából nem kell részletezni, ez az ember alapállapota, de még nagyjából három-öt deciliter sör bevitelekor is fennállhat.

A második az enyhe ittasság, itt a véralkoholszint 0,3 és 1,2 ezrelék között van. Ilyenkor az illető észrevehetően felszabadultabb, vidámabb, beszédesebb, ám már lassabban reagál külső ingerekre és helyzetekre. Nem érzi az alkohol hatását, de ebben az állapotban már veszélyes volán mögé ülni.

A harmadik az ittasság, amikor a véralkoholszint 0,9 és 2,5 ezrelék között van. Az egyén lelassul, bizonytalanná válik a mozgása, rosszabb lesz a felfogása, a fókuszt és az egyensúlyt is gyakran elveszti, az ítélőképessége meg teljesen elromlik. Ilyenkor már ő maga is érzi az alkohol hatását, ennek ellenére gyakran képesnek érzi magát koncentrációt igénylő dolgok végrehajtására, például vezetésre, lépcsőzésre, vagy üzenet írására.

A negyedik a zavart viselkedés, amikor a véralkoholszint 1,8 és három ezrelék között van. Itt már fellép a figyelemzavar mellett a tájékozódóképesség elvesztése, szédülés, fejfájás, hányinger is. A fogyasztó már alig áll a lábán, egyáltalán nem követi az eseményeket, és nem tudja, mi zajlik körülötte. Fontos, hogy ne hagyjuk magára, főleg ne a nyílt utcán, mert könnyen fulladhat az iszogatás tragédiába.

Az ötödik az aluszékonyság, amikor a véralkoholszint 2,5 és négy ezrelék között van. Ekkor az illető teljesen elveszti a kapcsolatát a külvilággal, nem képes szavakat formálni, mozogni, fokozódnak a fizikai tünetei, és könnyen elalszik. Ez utóbbi esetben ajánlott nyugton hagyni, kivéve, ha nem ideális helyen történt, de ha álmában hányás jelentkezne, jelen kell lenni, nehogy fulladást okozzon.

Az életveszélyes állapot 3,5 és öt ezrelék között jelentkezik. Ez már a súlyos alkoholmérgezés fázisa, eszméletvesztés, keringési zavarok, légzésleállás léphet fel, és bekövetkezhet halál is.

A véralkoholszint magasságának büntetése vezetésnél

Az ittas vezetés büntetése lehet pénzbírság, a jogosítvány bevonása, közmunka, vagy akár szabadságvesztés is. Ez függ a véralkoholszinttől, illetve attól, hogy a sofőr okozott-e balesetet, netán halált. Ez utóbbi esetben akár gondatlanságból elkövetett emberölés vádjával is bíróság elé kerülhet, amiért jelentősen hosszabb börtönbüntetés is járhat.

Ha a véralkoholszint 0,2 ezrelék alatt van, akkor nem bizonyítható az alkoholfogyasztás. Ha 0,2 és 0,5 ezrelék között, akkor az ivás ténye bizonyított, azonban az illető nem állt alkoholos befolyásoltság alatt. Ettől függetlenül ez szabálysértésnek minősülhet, és enyhébb pénzbírsággal, büntetőpontokkal súlytható a sofőr.

véralkoholszint kalkulátor1_3

0,5 és 0,8 ezrelék között igen enyhe ittasságnak, 0,8 és 1,5 ezrelék között enyhe ittasságnak minősíthető az egyén állapota. Ekkor magasabb pénzbírság szabható ki, valamint a jogosítványt is bevonják rövidebb időre. 1,5 és 2,5 ezrelék között a pénzbírság és a bevonási idő nő, 2,5 és 3,5 ezrelék között pedig már szabadságvesztés is szóba jöhet. 3,5 ezrelék fölött pedig hosszabb börtönbüntetés is adható, ám ilyenkor gyakran már súlyos baleset, halál okozása miatt más eljárás kerülhet folyamatba.

A pénzbírság 500.000 forintig terjed Magyarországon, ha ezt a sofőr nem tudja kifizetni, akkor kiszabható rá közmunka is. A jogosítványt egy hónaptól 10 évig terjedően vonhatják be, a maximális szabadságvesztési idő az ittas vezetés miatt pedig két év.

Halálos véralkoholszint egyes italoknál

A korábban említett számítási mód alapján fontos ismernünk néhány népszerűbb alkoholos ital mennyiségi határait. Továbbra is egy átlagos testsúlyú, 70-80 kilós embert veszünk alapul, és a sör, a bor, a pezsgő, a vodka, a pálinka és a whisky halálos dózisát tekintjük át.

  • A sör négy térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 5 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 liter után pedig bekövetkezhet a halál.
  • A minőségi bor nyolc térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 3 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, e fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A pezsgő tizenegy térfogatszázalékos alkohol. Esetében már 2 liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, e fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A vodka harmincnyolc térfogatszázalékos alkohol. Esetében már fél liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 deciliter fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A minőségi gyümölcspálinka negyven térfogatszázalékos alkohol. Esetében már fél liter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, 6 deciliter fölött pedig bekövetkezhet a halál.
  • A skót whisky ötven térfogatszázalékos alkohol. Esetében már négy deciliter elfogyasztása súlyos alkoholmérgezést okoz, fél liter fölött pedig bekövetkezhet a halál.